Blouzním v kódech.

Jsem vygumovaná.

Dělá se tak pěkně a přímou úměrou jsem tak vygumovaná.

Ale ne, není to tím horkem. Byť je nenesu dobře, tyto dny jsou z ohledu počasí velmi příjemné. Jen ten způsob, jakým je trávím…

…snažím se neustále přesunout celý blog někam jinam. A když se zrovna nesnažím, alespoň na to myslím. Pořád. Každou volnou chvíli. Ne, že bych zrovna chtěla takto trávit všechny tyhle vzácné červnové okamžiky… ale nejde to vypnout. Nejspíš, dokud to konečně nedokončím.

A snažím se mezitím věnovat i instagramu (ne moc úspěšně), snažím se odepisovat na dopis pokrytý naprosto kouzelnými washi páskami i slovy (trochu úspěšněji), snažím se kreslit a snažím se i psát.

Fakt se snažím psát. Ale kdykoliv sednu k článku, zase mi začne hlavou vířit všechno to o stěhování stránek. A když jen krátce nakouknu na ten můj nový návrh, když jen lehce nahlédnu do kódů…

…ztratím se. A už jsem pak vygumovaná.


silim-v-kodech2

Šílím.

Fakt… střídavě mám chuť to vzdát a střídavě chuť provést ten přesun hned. Střídavě mě to baví a těší a střídavě jsem zoufalá a bezmocná. Střídavě s tím odhodlaně bojuju a střídavě to nechávám naštvaně ležet. Střídavě chci pryč a střídavě chci zůstat tady.

silim-v-kodech2

Konečně jsem dokončila design, který je přemrštěně kýčovitý, ale na mou obranu – už jsem fakt dlouho žádný vzhled pro web nedělala, fakt je to dlouho. Takže se ve mně potřebovala vyřádit ta chuť všechno znovu ozkoušet a praktikovat a je to na tom dessu vidět, ta nerozhodnost a přeplácanost a „nevygrafikovanost“ 😀 Ovšem, chtěla jsem jej ladit do letního období, což znamená, že brzy jej snad bude střídat vzhled podzimní (nebo při mém tempu alespoň ten zimní 😀 ), který už možná bude trochu střídmější a mírnější.

Ale fakt. Tohle mi chybělo. Ta tvorba těch vzhledů a ta jakási útulnost, jakou přináší.

(Jo, ten obrázek v úvodu, to je součástí pozadí toho nového vzhledu. Fakt, mám tam kytičkoidní pozadí.)

Ale CuteNews mě dovádí k šílenství, má svoji vlastní hlavu a dělá si co chce, přepisuju tam názvy do češtiny ale ony tvrdohlavě zůstávají anglicky, nařizuju změnit barvu pozadí ale on ji takovou nechce… a taky jsem toho hodně zapomněla. V hlavě jsem měla představu, že to bylo jednodušší, ale ve skutečnosti se až teď začínám rozvzpomínat, jaké peklo bylo dát ty stránky dohromady. A možná pomalu i začínám ztrácet naději…

…a zkouším, jaké možnosti nabízejí jiné platformy.

A pak zase zkouším MNews, na doporučení od Blanch, je to databázový systém prakticky totožný jakou mnou staré známé CuteNews, jen působí mnohem jednodušeji a je ve slovenštině (i češtině) a nejdřív mi to přijde jako ideální řešení, než zjistím, že u nich nefungují žádné download linky, kterými bych si tento systém stáhla, nefunguje fórum a vlastně ani e-mail, kam se snažím napsat o problémech. Nakonec tam zanechávám komentář, na který provozovatel reaguje překvapivě rychle a tak si můžu MNews stáhnout. A nejdřív jsem opravdu nadšená, vypadá to jako všechno, co jsem si přála… ale po celých dnech topení se v nastavení, kdy mě kaskádové styly dohromady s těmi php prostě vůbec neposlouchají, už jsem zoufalá a začínám pochybovat.

A stejně na mě tito databázoví prostředníci nepůsobí moc věrohodně. CuteNews už mě kdysi napálilo a i když teď už vypadá zabezpečeněji, necítím se na něm tak. MNews na mě pak působí „zanedbaně“ (e-mail na podporu by fakt mohl být funkční), stejně jako mnoho dalších prvků, třeba captcha u komentářů nepracuje správně. A já u těch vlastních stránek, nespadajících pod jeden portál pro všechny uživatele, raději trvám na nějaké té antispam kontrole, kvůli těm dřívějším špatným zkušenostem a tak. Vůbec se mi nechce stěhovat všechny články někam, kde se necítím bezpečně. Ano, chci si všechny články nechat a s nimi i všechny vaše reakce. Jsou pro mě cenné.

Takže se zase obracím k možnosti Blog.cz, který nechává často i dlouho neaktivní stránky stále zobrazitelné a který, musím uznat, funguje poměrně bezpečně. (Nebo alespoň nevím o tom, že by sám mazal články nebo komentáře a podobně…) Nejdřív to vypadá nadějně, než si uvědomím, že tam jde přidávat článek jen do jedné rubriky. Chvíli trvá, než se s tím faktem smířím a promyslím plán. Jenomže to nastavování vzhledu! Nejen, že obrázky po nahrání vypadají úplně jinak, než předtím, ale hlavně to nastavování! Jeden by řekl, že se to tam snaží člověku zjednodušit, ale je to ve finále tak složité, dostat tam vlastní výtvor… musím design znovu řezat, úplně jinak, promýšlet, kam kterou část vložit, aby to bylo funkční, což ve finále stejně vůbec není…

dessy
Možná, že tady ten rozdíl tak není vidět, ale když si překliknu z jedné stránky na druhou, ten rozdíl je velice znatelný. (Fakt je divný, kam se na blogu vypařilo to jemné čárkování, které jsem tam chtěla?!)

A pak si zase na chvíli říkám, že se mi po WordPressu bude stýskat. Neodcházím odsud naštvaná, jako to bývalo u jiných platforem, že něco nefunguje. Prozatím všechno šlapalo jak má, formátování textu i obrázků mě poslouchá (narozdíl od současných adeptů!), nemůžu si vynachválit statistikový systém návštěv a zbožňuju, když mi na mobilu vyskočí ikonka WP, protože to znamená, že mi sem někdo napsal. A myslím, že i ten komentářový problém by mohl být vyřešen po mém nastavení na manuální schvalování článků…

…ale fakt už jsem si až příliš přičichla k volnosti. K tomu, moci si nastavit jakýkoli vzhled chci. K tomu, zase designy tvořit. Měla jsem to ráda a baví mě to. A tohle jediné mi WP neumožní. Pokud nechci platit dvě stovky za měsíc. A i tak si myslím, že by se mi jen otevřely další přednastavené šablony, ne svobodné možnosti.

silim-v-kodech2

Nevzdávám to. Jen pomalu začínám chápat, že tuhle bitvu asi nemůžu vyhrát.

Ale je lepší bojovat do padnutí… nebo vzdát se a přežít?

Kompromis. To je to řešení.

Budu muset někde ustoupit ze svých nároků, abych dosáhla na jiné.

Teď si jen musím zvolit, kterých se vzdát a které stojí za získání…


silim-v-kodech2

A někde v procesu jsem přešla od psaní v minulém čase do přítomného a stalo se mi to snad poprvé, mimo mé pokusy o psaní v dětství, takže jsem docela v šoku. (Mluvím teď o tomto článku) Ale už to nechám tak.
A původně (zase tady to mé pověstné „původně“ )  jsem chtěla už přidat článek o Animefestu, který by byl nejspíš mnohem záživnější, jenomže se mi pořád nedaří dát dohromady, vlastně vůbec žádný smysluplný článek se mi nedaří dát dohromady… protože jsem tak ztracená v těch kódech. Takže tento příspěvek je prakticky získáváním času… a filtrováním emocí. A trochu i výmluvou ve stylu: „nezlobte se na mě, že jsem teď mimo, žiju teď v dimenzi programátorů,“ (chtěla jsem dodat: „a běžným smrtelníkům nerozumím,“ ovšem já nerozumím ani většině z toho kódování…)
Reklamy

14 komentářů: „Blouzním v kódech.

 1. Kompromis asi vážně bude nejlepší volbou 😀 Ale nevzdávej se a bojuj, dokud nebudeš spokojená! Dokud se někde nebudeš cítit jako doma. My, čtenáři, budeme spokojení kdekoliv, kde nalezneme tvé myšlenky, střípky duše a srdce, které do veškeré práce tolik vkládáš ♥ Jen si mezi tím válčením aspoň trošku odpočiň…. To tě nic nedokáže na okamžik zaměstnat a odvrátit tvou pozornost od myšlenek na stěhování? 😀

  Liked by 1 osoba

  1. Děkuji! ♥
   Problém je v tom, že já tak jako tak přemýšlím nad blogem velmi často, nad tím, co budu psát a hraju si v hlavě se slovy, které bych mohla použít tak nějak průběžně dnem a životem… a teď mi právě místo těch slovních hříček při myšlence na blog naskakuje vidina toho stěhování a znervózňuje mě to a roztěkává… 😀

   To se mi líbí

 2. Ten pocit, jak ti něco neustále vrtá hlavou, dokud to neuděláš a otravuje tě to v každé volné chvilce, ten znám…
  Asi ti ale můžu jen popřát, abys to co nejdříve a co nejúspěšněji dotáhla ke zdárnému konci, ať už se rozhodneš jakkoli. 🙂

  Liked by 1 osoba

 3. MNews právě databázový není, chybí mu sql, pracuje stejně jako CN jen ve skriptech. Kdybys měla pracovat ještě z databází, teprve bys šílela 😀
  Databáze je vážně úplně něco jiného, než za co ji považuješ. To jsou tabulky ve SQL phpmyadminu a tak právě.
  Jen pro představu, tohle je třeba jen malá část databáze full verze woprdressu: http://tvorba-webova.cz/wp-content/uploads/2017/01/databaze.png a každý ten řádek má další tabulky uvnitř a to je jen zlaté jádro, ještě je hromada věcí kolem toho.
  Plus k tomu samozřejmě musíš nakódovat nebo nastavit ještě v php webovky a rozhodit a k tomu i nějakou indexovou stránku v html a css style pro grafickou podstatu.

  Hele, pokud chceš nějak poradit s CN nebo MNews, klidně se mi ozvi na mail, pomůžu ti s tím. V tom bude nějaká blbost, cos jen nechtěně přehlédla, věř mi, u CN jsou to vždycky blbosti… U MNews vím, že jsem v pár případech musela žádat wedos o pár změn v php access(čili to nebyla chyba MNews ale nesprávné verze php accessu od poskytovatele). CN bylo v tomhle sdílnější. Schramstlo všechny.

  MNews i CN pracují správně, nějaká chybka bude někde u tebe v nastavení nebo kódu – nebo ve stažení špatné verze(staré, staré verze nekamarádí s novějšími php accessy), jelo mi to rok a nic z toho, co popisuješ, se mi nikdy s tím systémem nestalo. Antispam a třídy komentování mi fungovaly dokonale.
  Webovky pro MNews nejsou aktualizované, protože už se tomu nikdo nevěnuje, nebyl to placený projekt, všechno to jsou jen koníčky programátorů, co se v programování snaží zdokonalovat. Nic zadarmo nemůže být dokonalé, všude jsou nějaká ale. Admin webu co vím má teď úplně jinou práci, co ho zaměstnává. Ale ten systém pořád funguje.

  Jakýkoliv systém, co nemá sql databázi, je „nevěrohodný“, protože prostě tvůj kód stránky je viditelný všem přes prohlížeč, na rozdíl od databáze, ke které se nikdo nedostane a je zabezpečená mnoha ohledy a mimo ftp.
  Proto jsem nejednou psala, že CN není databázový, a není věrohodný proti hackerům(ale tuto práci, jak jsem psala už, má mít na starost poskytovatel hostingu už, za to se taky platí, na to mají své servery, free hostingům to je u zadnice), ale spamy tentokrát zadržuje. Mám to otestováno u třech verzí za poslední rok.

  Ale ani v jednom případě by sis nepřevedla zdejší obsah i s komentáři tam, ty systémy spolu těžko budou spolupracovat, každý je stavěný úplně jinak.

  Jen pro představu, takové René a Mummy používají MNews už roky a nikdy žádný problém:
  http://forgotten.delicate-flower.com
  http://povidky.renee.cz

  Stejně tak je stále plno webů, co ještě používá cutenews a taky nic :), ale 100% jistá si nemůžeš být u ničeho.

  Pokud chceš vážně nějakou jistotu toho, že ti nikdo nic nesmaže, chce to DATABÁZOVÝ redakční systém, např.: sunlight, worpdress, php fusion, drupal, joomla… Je jich daleko víc, ale tyhle se používají nejvíce a všechny jsem testovala a není s nimi moc sranda.

  Liked by 1 osoba

  1. Moc díky za info, je toho hodně, co jsem nevěděla.
   Napřiklad jsem si myslela, že nazývat CN a MN jako „databáze“ je správně, ne že jde o skripty, v tomhle pojmenovávání fakt pokulhávám… 😀
   Napadlo mě v zoufalosti několikrát, že bych ti napsala, ale nechtěla jsem tě otravovat s takovýma prkotinama, které jsem chtěla zvládnout sama, navíc jde o základní věci, které se mi nedařily zprovoznit…
   …což je jasný důkaz, že do databáze se pouštět nebudu. 😀
   Ty weby vypadají hodně dobře, tak podobně bych si to představovala :‘)

   To se mi líbí

 4. Měla bych pro tebe tip na databázový RS. Pokud bys zvládla nainstalovat a spustit ten program(klidně poradím), tak se jedná o Sunlight. I design se na to docela dobře nahrává, ale chce se do toho trošku víc ponořit a pochopit podstatu, ale jsou na to hezké návody a má to stále aktivní českou podporu. I na foru jsou fajn rady.
  http://sunlight.shira.cz/

  Chci ten systém zrovna použít na svůj web a pro pár zakázek, protože je i uživatelsky snadný.
  Pro ukázku, používá ho třeba naše Sarah – Cathia.cz

  Jinak to fakt není problém, klidně se ozvi, já teď mám sice trošku dost práce se zakázkami, ale není problém se ti na to chvilku mrknout.

  Liked by 1 osoba

  1. Moc díky za tip, ale fakt se do toho pouštět nebudu. Pokud bude MNews fungovat tak, jak říkáš – tedy že tam nebudou ty nefunkční antispam kontroly (což bude nějakou mou chybou nebo freehostingem, na kterým to teď testuju) a nějakou ochranu poskytuje hosting, pak nepotřebuju víc. Nechci super promakaný web, stačí mi článkovač s komentáři, který půjde trochu graficky upravit. S tím mám ten problém, mezery ve vědomostech. A nejspíš se ti s tím i teda ozvu, pokud ti to nevadí. Jen teď v nejbližších dnech taky nemám úplně čas se tomu věnovat naplno, tak počkám, až se události přehrnou… 🙂
   …a moc děkuju!

   To se mi líbí

   1. Pokud jsi na free hostingu, tak bych žádnou ochranu neočekávala, na neplacených platformách na to kašlou. Svůj čas investují do zákazníků, co jim platí za hostingy(znám to i z praxe z té strany zaměstnance té firmy bohužel). Webzdarma není výjimkou taky :/.

    Klidně se ozvi, jen nevím, jak schopná budu odpovídat, zrovna mi umřel pc, odešla základovka, tak čekám, až dorazí nová, abych to demontovala. A na zakázky mám teď půjčený sem tam počítač od přítele, ale bohužel už nejsem tolik online, snad do týdne dvou by se to mělo vyřešit, pokud se mi podaří vše rozjet zase a nenajde se další problém.

    Jak pracuje MNews na wz popravdě nevím, testovala jsem to jen na placených doménách a holky to mají taky na nich… Tedy za předpokladu, že máš založený free účet na webzdarma.

    Liked by 1 osoba

  1. Nevím, který myslíš. 😀 Založila jsem si testovací snad na každé dostupné platformě, takže pravděpodobně jsi narazila na jeden z nich. Většina z nich bude smazána nebo zůstane testovacími… zkoušela jsem dostupné možnosti jiných serverů, co by mi nejvíc vyhovovalo.

   To se mi líbí

 5. Kódování je šílené. Už se tomu nějakou dobu snažím přijít na kloub. I bych se to chtěla naučit, ale stejně se mi z toho po delším zkoumání motá hlava. 😀
  Na blogu.cz jsem s blogem úplně začínala a do konce roku 2017 jsem tam pořád ještě psala. Líbí se mi tam ta komunita, která se tam utváří, jenže po změně administrátora to tam jde do kytek, což je škoda. 😦 To mě donutilo přejít někam jinam.
  Teď používám blogger, ale vždycky mě to nějak táhlo k wordpressu, akorát jsem si vždycky hrozně zakládala na svém vlastním zpracování vzhledu, což je na wordpressu zdá se mi značně omezené těmi šablonami. Sama jsem zvědavá, jestli se k wordpressu nakonec někdy dokopu nebo ne. A tobě přeji hodně štěstí, snad najdeš něco, co ti nakonec bude vyhovovat. 🙂

  Liked by 1 osoba

  1. Je to beh na dlouhou trat, proces uceni, se kterym je zacit treba co nejdrive a je dobre mit nejakeho ucitele. 🙂
   No, ja cetla na Srdci blogu, ze uz ta administrace stoji za nic. A byla jsem uz rozhodnuta (smirena) ze pujdu na blig.cz, ale kdyz se administratori nestaraji, kdo by tam chtel prejit?
   WordPress je fakt fajn. Az na tu urcitou omezenost, ktera je u zdarma verze proste ocekavatelna, a az na konkretne muj problem s komentari. Strasne hodne jich pada do spamu. Tveho jsem si tam vsimla az ted.
   Ale diky za komentar! 🙂

   To se mi líbí

 6. Jo, nastavování designu na blog.cz, to je děs, já si to pamatuju. Založila jsem si svůj blog asi před pěti lety a za celou dobu jsem design nezměnila, protože si pamatuju to peklo. 😀 ale jak se to jednou povede, funguje všechno vcelku dobře. Ty problémy s obrázky, které tu uvádíš, já nemívám… jediné, co se mi stává poměrně často, je, že editor prostě nějak odmítá přijmout, že chci obrázek zarovnat na střed a ne doleva. 😀 Ale po opětovných pokusech se mi to vždycky nakonec povedlo.
  Tak přeju pevné nervy při nacházení kompromisu, snad se ti to nakonec podaří vymyslet tak, aby ses na svých stránkách cítila dobře a byla spokojená.
  A btw… taky miluju kytičkoidní pozadí. 😀 A tohle se mi moc líbí. 😀

  Liked by 1 osoba

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s