Záře hvězd, jež plyne nekonečně. [Song no.7]

Hvězdy, které ještě svítí, už mohou být dávno mrtvé.

Tohle mi kdysi řekl bratr. V té době, kdy se to stalo, jsem až tak neposlouchala všechno, co říká, a když ano, nepřišlo mi to důležité. Ale tahle jeho uvědomělá myšlenka nad jeho oblíbenou encyklopedií s vesmírnou tématikou mě zarazila.

„Co tím myslíš?“ zeptala jsem se, výjimečně. (Většinou jsem jeho poznámky ignorovala – přece jen, tolik let soužití v jednom pokoji vás naučí, jak se obrnit, abyste fungovali i za rušivých vlivů. :D)

Trvá několik let, než světlo hvězdy doputuje k nám, abychom ho viděli. A tak, i když hvězda vyhasne, my ještě stále nějakou dobu vidíme její záři, i když hvězda už dávno neexistuje.

Přišlo mi to neuvěřitelně hluboké. A strašně smutné. A taky podivně moudré od mého bratra. (Já teda vím, že on je chytrý, ale když se navzájem serete, je těžké to přiznat. 😀 Když už s ním nebydlím, nemám s tím problém. 😀)

saturn-01

 

 

You taught me the courage of stars before you left.
How light carries on endlessly, even after death.

Už v první chvíli, kdy jsem tato slova zaslechla, se mi okamžitě vybavilo moudro, které mi sdělil můj bratr. Bylo to poprvé, co jsem tu jeho pravdu viděla někde přejatou, vyjádřenou, v uměleckém díle, přestože jsem věděla už prve, že ta myšlenka má hloubku a potenciál… a oni jej využili. Naprosto překrásně.

Oni. Sleeping at Last.

Jejich hudba je klidná, relaxační, smířlivá. V době, kdy jsem si tuto skladbu zamilovala, jsem si ji nastavila na jeden z budíků. (Pravda, jako nástroj na probrání se nezdá úplně vhodná, ale já to vysvětlím.) Dlouhé intro jsem si z polospánku pobrukovala a vydržela jsem vzhůru až do chvíle, než začal text. Čekala jsem na něj, abych si mohla začít ta krásná slova odříkávat. Zpívat, chcete-li. A po takovém ranním protažení hlasivek, byť tichém a jemném, se mi hned vstávalo lépe.

saturn-02

Ta melodie zní jako hvězdy. (Dává ta věta vůbec smysl? Prostě mi to tak přijde. Fakt.)

Meditovala jsem u ní, mnohokrát. Zapla jsem si ji na loop, kde jela třeba čtyřikrát dokola, akorát na takových dvacet minut vypnutí mysli a pouhé bytí. Většinou nemám ráda u meditací slova, ale tato slova jsou… čistá. Průzračně čistá. Bez závaží, které by vás stahovalo dolu. Nebo zpátky na zem, do vědomí. Naopak; otevírá vám výhled.

Výhled na celý vesmír, na noční oblohu posetou hvězdami.

Přibližuje tu nedosažitelnou hloubku, byť nekonečno navždy zůstane nepolapitelným.

A my si pak přijdeme táákhle malí. A přesto tak důležití.

How rare and beautiful it truly is that we exist.

saturn-03

 

Reklamy

8 komentářů: „Záře hvězd, jež plyne nekonečně. [Song no.7]

 1. To intro je jediné, co jsem dosud z té písničky slyšela a snažila se marně zjistit, co je to zač. (Vtipný je, že Sleeping At Last znám, moc je ale nevyhledávám, i když mají hudbu pěknou.)
  Jednou jsem totiž seděla u počítače a pracovala… Chtěla jsem něco dodělat, abych měla další pracovní den klid. V pátek… No. A já většinou, když něco fakt dělám, nekoukám, kam až k jakým písničkám se to přepíná, nechávám youtube jet samo.
  No a tak se stala taková věc. Ve filmu by určitě promluvil boží hlas tím svým hlubokým autoritativním tónem: „Ty pracuješ v pátek večer?“ a umřela elektřina. Stalo se to ve všech okolních vesnicích, ale brala jsem to jako znamení, že fakt nemám pracovat a jít radši ven, tak jsme pak seděli venku a jediné světlo byly hvězdy a moje solární lampičky… ALE! To intro bylo jediné, co z té písničky stihlo zahrát a já vůbec nevěděla, co to bylo zač.
  Pak nevěř na vesmír. Jestli mě k tomu tvému článku nedovedl proto, abych tu písničku našla, tak je to při nejmenším divný. 😀

  Liked by 1 osoba

 2. Vesmír a hvězdná obloha mne vždycky udivovala. Člověk se cítí tak malý a nicotný. Pohled na noční oblohu je krásný a zároveň ve mně vyvolává zvláštní a trochu děsivé pocity. Vesmír je tak obrovský. Někdy, když vidím opravdu krásný výhled na hvězdné nebe, mám výčitky, že si snad jako lidé ani tenhle pohled nezasloužíme. Alespoň někteří.

  Liked by 1 osoba

 3. Takže zaprvé – tu myšlenku tvého bratra si poznamenávám, protože je nádherná. A bohužel ji teď i docela můžu přirovnat k něčemu, co zrovna prožívám, což sice není úplně pozitivní, ale ta výstižnost slov je vždycky tak úlevná…

  A za druhé – ta písnička je dokonalá. Děkuji ti za ni, tu si musím někde schovat, protože je naprosto úžasná. ♥

  Liked by 1 osoba

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s